‘Türkiye’ye F-35’ler üzere F-16’lar da satılmasın’ mektubu

FETÖ’nün ABD’deki destekçilerinden Demokrat Parti New York Temsilciler Meclisi üyesi Carolyn Bosher Maloney, Yunan – Rum lobisinin bilinen isimlerinden Kongre üyesi Chris Pappas ile Florida Temsilcisi Gus Bilirakis, PKK destekçisi temsilcilerin de takviyesini alarak, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e F-16 savaş uçaklarının Türkiye’ye satılmaması tarafında bir mektup göndermişti.

Talebin, Helenik Amerikan Liderlik Kurulu, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, Amerikan Kürdistan Dostları, Hindu Amerikan Vakfı, Amerikan Helen Enstitüsü, Orta Doğu Forumu, Amerikan Yahudi Komitesi, PSEKA tarafından desteklendiği belirtilmişti.

Son günlerde ABD’deki kimi temsilcilerin olumlu açıklamaları ve Biden idaresinin değişen tavrı, mektubu yazan ve destekleyen Türkiye düşmanlarını harekete geçirdi.

“F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARDINIZ, F-16 DA SATMAYIN”

Kelam konusu örgüt ve lobiler, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına münasebet olarak gösterilen kaidelerin devam ettiğini, münasebetiyle F-16’larla ilgili mutabakat ve görüşmelerin devam etmemesi gerektiğini savundu.

Yunan-Amerikan Liderlik Kurulu (HALC) bir mektupta, “Yaptırımlara ve F-35 programından çıkarılmasına karşın, Türkiye bu yaptırımlara yol açan durumdan -Rus S-400 füze sistemlerinin satın alınmasından- pişmanlık duymamaktadır. Türkiye, NATO müttefiki olan Yunanistan’a karşı Amerikan imali F-16’ları kullanıyor” diyerek, Biden idaresini provoke etmeye çalıştı.

HALC ismine Eddie Zemenidis imzasıyla yazılan mektuba, “Türkiye, Amerikan imali bir F-16 ile Yunan egemenliğine meydan okuyor, Yunan adaları üzerinde uçuyor” sözleri yer aldı.

PALAVRA VE ALGIYLA KARA PROPAGANDA

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklı atılımlarını gündeme getiren Zemenidis mektubunda, ABD silah sistemlerinin Türkiye’ye mümkün yeni satışının, ABD Kongresi’nin Doğu Akdeniz Güvenlik ve Güç İştiraki aracılığıyla kabul ettiği ve kurduğu çıkarları baltalama riski taşıdığı palavrasına sarıldı.

Ayrıyeten, Türkiye’ye F-16 satılmaması gerektiğine münasebet olarak, Mehmetçiğin Suriye ve Irak’ta terör örgütlerine karşı verdiği amansız uğraş gösterildi.

Hristiyan Savunması derneğinden Richard Ghazal, Türkiye’nin bu bölgelerde PKK-YPG ve DEAŞ üzere örgütlerle uğraşına değinmeden ortaya, “azınlıklara saldırılıyor” palavrasını attı. Ghazal, kelamda akına uğrayan azınlıklar ortasında bilhassa “Hristiyanları” vurgulayarak, dini algı oluşturmaya çalıştı.

Türkiye, terör örgütlerinin ele geçirdiği ve saf halka zulmettiği birçok Hristiyan kasabasını temizleyerek, bölgeye huzur getirmişti.

Orta Doğu Forumu’ndan V. Smith, Türkiye’nin Libya’daki legal hükümeti destekleyerek, ülkede siyasi tahlil arayışlarına yer hazırladığını bilmeyenler için, “Türkiye Libya’yı istikrarsızlaştırdı” palavrasına sarıldı.

ABD VE TÜRKİYE TARAFINDAN OLUMLU SİNYALLER GELMİŞTİ

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar; dün yaptığı açıklamada, ABD ile yürütülen F-16 alım görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasının mümkün olduğunu söylemişti.

Geçtimiz günlerde ise; Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına önayak olan kimi Kongre üyelerinin; Türkiye’ye F-16 satışının NATO ve ABD’nin güvenliğine hizmet edebileceğini söz ettiği ve bu satışa onay verebilecekleri belirtilmişti.

BİDEN İDARESİ TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞINA EN BAŞINDAN BERİ SICAK BAKIYOR

Biden idaresinin Türkiye’ye F-16 satışına sıcak baktığı biliniyor. Daha evvel yapılan açıklamalarda bu dikkatle vurgulanırken; satışa onay verilmesi konusunda Kongre’ye mektup dahi gönderilmişti.

En son ABD Dışişleri Bakanı Blinken da Türkiye ve Hindistan üzere ülkelere askeri satış süreçlerini daha süratli ve verimli hale getirmeleri gerektiğini belirterek Kongre’ye bildiri vermişti.

KAYNAK: HABER7, STAR GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.