WhatsApp yeni sözleşme inadından vazgeçmiyor

WhatsApp yeni sözleşme inadından vazgeçmiyor

Son haftalarda Türkiye gündeminde hayli yet tutan başlıklardan birisi de WhatsApp skandalı oldu. Bilindiği üzere Facebook, sahibi olduğu WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesini yenileme kararı almıştı.

Yürürlüğe girecek olan yeni sözleşme ile WhatsApp’ın Facebook ve Facebook şirketleriyle kullanıcı verilerini paylaşması yasal bir zemine oturtulmuş olacaktı.

Fakat bu sözleşme dünyanın pek çok ülkesinde tepkiyle karşılandı. Bunun üzerine Facebook Avrupa’da geri adım atarak, kullanıcıların sözleşmeyi kabul etmeseler de WhatsApp’ı kullanmaya devam edebileceklerini açıkladı.

Türkiye ve diğer pek çok ülke ise bu açıklamanın kapsamı dışında tutuldu.

Hal böyle olunca pek çok kullanıcı WhatsApp’ı kullanmayı bırakarak diğer mesajlaşma uygulamalarına geçmeye başladı. Bu dönemde özellikle Telegram ve Signal önemli bir kullanıcı kitlesine erişti.

İnsanların diğer mesajlaşma uygulamalarına geçmeye başlaması WhatsApp’ı telaşlandırdı ve 8 Şubat olarak açıklanan sözleşme tarihi Mayıs ayına ötelendi.

Bu süreçte WhatsApp’ın sözleşme hakkında insanları bilinçlendirmesi, daha doğrusu ikna etmesi amaçlandı.

Bu kapsamdaki yapılan ilk hamle ise WhatsApp’ta yer alan durum özelliğinin kullanılması oldu. WhatsApp kendi durum sekmesine sözleşme ile ilgili bilgilendirme metinleri yerleştirerek bunları kullanıcılara ulaştırmayı amaçladı.

Bakalım önümüzdeki 4 aylık süreç içerisinde Facebook bu sözleşmeyi kullanıcılara bir şekilde kabul ettirmeyi başarabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir