Yaz bitti şenlik mevsimi geldi

İlk yılında müsabakaya yer vermeyen Ayvalık Memleketler arası Sinema Şenliği, Cannes ödüllü imaller, geçen yıla damga vuran Türk üretimleri, sinema öğrencileri ve çocuklara yönelik etkinliklerle şenlik takviminde markalaşmak için yola çıkıyor.

SALİHA SULTAN

Yaz bitti, sinefillerin şenlik mevsimi geldi. Sinefilleri bu eylülde birden fazla şenlik bekliyor. Adana, 12-18 Eylül’de Altın Koza Sinema Festivali’nin 29’uncusuna konut sahipliği yapmaya hazırlanırken, Ayvalık ise 16-21 Eylül tarihlerinde Türk sinemasını yepisyeni bir şenlikle tanıştıracak. Seyir Derneği tarafından bu yıl birincisi düzenlenecek Ayvalık Memleketler arası Sinema Şenliği, yılın merakla beklenen, dünya şenliklerinde ses getiren yerli ve yabancı üretimlerle şenlik dünyasına süratli bir giriş yapıyor. Yöneticiliğini Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği şenlik, sinema gösterimlerinin yanı sıra direktör, üretimci, senarist ve oyuncularla söyleşilere, yeni problemlere dair panellere, 30 öğrenciyi kentte ağırlayacağı ‘Genç Sinema’ programına, Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Buluşmaları iş birliğiyle çocuklara yönelik gösterim ve drama atölyelerine de mesken sahipliği yapacak. Birinci yılında müsabaka kısmına yer vermeyen şenlik kapsamında; yıl içinde kamera önünde ya da ardında, sinemanın rastgele bir alanında gösterdiği muvaffakiyetle dikkat çeken, mesleğinin başındaki bir isme ise Mey|Diageo dayanağıyla ‘Yeni Bir …’ mükafatı verilecek. Şenlik, Ayvalık’ın akabinde 24 ve 25 Eylül tarihlerinde Mordem Sanat işbirliğiyle Diyarbakır’da da izleyicilere özel bir seçki sunacak.

Açılış sinemasını Güney Kore sinemasının usta direktörü Park Chan-wook’un Cannes’da bu yıl ‘En Güzel Yönetmen’ mükafatına layık görülen Ayrılma Kararı olarak belirleyen şenlikte, David Cronenberg imzalı Müstakbel Kabahatler, Jerzy Skolimowski imzalı Aİ (EO), Mia Hansen-Løve imzalı Hoş Bir Sabah, François Ozon imzalı Peter von Kant , Rainer Werner Fassbinder imzalı Petra Von Kant’ın Acı Gözyaşları, Andreas Dresen’in Berlin ödüllü sineması Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı üzere birçok imal izleyiciyle buluşacak. Türk sinemasından ise Tayfun Pirselimoğlu’nun Kerr, Ali Kemal Güven’in Çilingir Sofrası, Ali Tansu Turhan’ın birinci uzun metraj Diyalog, Ziya Demirel’in Ela ile Hilmi ve Ali, Nazlı Elif Durlu’nun Zuhal, Çiğdem Sezgin yeni sineması Suna’da, Cem Demirer’in Mendirek de Ayvalık’ta gösterilecek imaller ortasında. Ayvalık Milletlerarası Sinema Festivali’nde bu yıl, yakın vakitte kaybettiğimiz isimlere de özel bir program hazırlandı. Erden Kıral anısına Vicdan; Cüneyt Arkın anısına Orhan Oğuz imzalı İki Başlı Dev; Cem Madra anısına John Cassavetes’in yönettiği Yüzler, usta direktör Peter Brook anısına Yedi Gün… Yedi Gece gösterilecek. Şenlikte sinema gösterimleri Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro ve Eski Köylü Pazarı Meydanı’nda yapılacak. Ayvalık Memleketler arası Sinema Festivali’nde tam bilet 50 TL, indirimli bilet 30 TL olarak 9 Eylül’den itibaren Biletix’te satışa çıkacak. Eski Köylü Pazarı Meydanı’ndaki gösterimler ise fiyatsız gerçekleştirilecek. Şenliğin bütün ayrıntılarını ‘ayvalikff.org’ adresinden görebilirsiniz.

SİNEMA TARİHİNİN DÖRT USTASININ KLASİKLERİ ADANA’DA

Ulusal yarış seçkisini evvelki günlerde açıklayan Adana Altın Koza Sinema Festivali’ne günler kala yan etkinlikler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Şenlik bu yıl sinema tarihinin hepsi kendine mahsus birer yaratıcı, kuramcı ve öncü olan, kendi nesilleri kadar gençleri de derinden etkileyen dört büyük ustası Satyajit Ray, Pier Paolo Pasolini, Luis Bunuel ve Robert Bresson’u özel gösterimlerle anacak. Hindistan ve dünya sinemasının büyük ustalarından Ray’ın 100. doğum yılı nedeniyle filmografisinin en sevilen yapıtları ile, Apu Üçlemesi’ni oluşturan ‘Yol Ağıdı’, ‘Yenilmez’ ve ‘Apu’nun Dünyası’ ile anılacak. Pier Paolo Pasolini’nin 100. yaşı münasebetiyle da İtalya’daki yozlaşmayı eleştirdiği birinci sineması, ‘Dilenci’ gösterilecek. Gerçeküstücü sinemanın en kıymetli temsilcilerinden Luis Bunuel’in de Adana Kozan’a bağlı Sis’te doğan Süryani Yaşlı Aziz Samaan’ın münzevi hayatından esinlenerek yaptığı 43 dakikalık sineması ‘Ekmeksiz Toprak’ gösterilecek. Polonya sinemasının ustalarından Jerzy Skolimowski ise ‘Rastgele Balthazar’ sinemasıyla anılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.