Yıl sonunda ekonomi gündemi yoğun | Video

Yıl sonunda ekonomi gündemi yoğun | Video

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 30 Kasım Pazartesi yılın 3’üncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıklayacak. Ekonomistler, üçüncü çeyrekte yüzde 5 büyüme beklentisinde. Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yeni tip koronavirüs salgını ve kısıtlama tedbirlerinin de etkisiyle yüzde 9,9 küçülmüştü.

Gözlerin çevrileceği bir diğer veriler ihracat ve enflasyon. Ticaret Bakanlığı tarafından da 2 Aralık’ta Kasım ayına ilişkin Geçici Dış Ticaret verilerinin açıklanması bekleniyor. Kovid-19 nedeniyle tüm dünyada ekonomilerin daralmasının olumsuz etkileri ihracata da yansırken bu olumsuz etkiler Haziran ayından itibaren ortadan kalkmaya başlamıştı. TÜİK, 3 Aralık Perşembe günü Kasım ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi ile Yurt içi Üretici fiyat endeksini açıklayacak. Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) Ekimde yıllık yüzde 11,89, aylık yüzde 2,13 artmıştı.

Kovid-19’un etkileri bakımından gözlerin çevrileceği bir diğer veri olan işsizlik rakamları ise 10 Aralık’ta belli olacak. Pandeminin özel sektör üzerindeki etkileri bakımından 14 Aralık Pazartesi duyurulacak ciro endeksleri, perakende satış endeksleri ve sanayi üretim endeksi de yakından takip edilecek.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da Aralık ayı içinde “2021 yılı para ve kur politikası” metnini açıklayacak. Gelecek yıla ilişkin para ve kur politikalarının belirlenmesi açısından bu metin büyük önem taşıyor.

Ve reform gündemi

Reform çalışmaları, bütçe görüşmelerinin ardından gerçekleştirilecek. Ekonomide atılacak reform adımlarına yönelik düzenlemeler yapılacak. Asgari ücret tespit komisyonu da 1 Ocak 2021’den geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 4 Aralık’ta ilk toplantısını yapacak. Milyonlarca çalışanın gözü bu toplantıda olacak.

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir