Yılın ikinci çeyreğinde Sigorta Tahkim Komisyonu’na müracaat yüzde 106 arttı

Sigortalılar ile sigorta şirketleri ortasındaki problemlerin tahlil adreslerinden olan Sigorta Tahkim Komisyonu’na (STK) yapılan başvurulardaki artış, yeni yılın ikinci çeyreğinde (nisan, mayıs, haziran) hızlanarak sürdü. Bilhassa mecburî trafik sigortası kapsamındaki “değer kaybı” ve “araç hasarı”yla ilgili uyuşmazlıklar dikkat çekti. İşte öne çıkan ayrıntılar:

– Yılın ikinci çeyreğinde, 2021 yılının birebir periyoduna kıyasla müracaat sayısı yüzde 106.5 artışla 128 bin 890 adet oldu. Bu kapsamda hayat dışı branşı için müracaatlar yüzde 106.8 artışla 128 bin 688, hayat braşında yüzde 3.1 artışla 202 adede yükseldi.

RET KARARI AZALDI

?-Poliçe çeşidine nazaran en çok müracaat yüzde 105.3 artış ve 121 bin 641 adetle mecburî trafik sigortasında yapıldı. Bunu yüzde 140 artışla 5 bin 159 adede ulaşan kasko izledi.

– Zarurî trafik kapsamındaki müracaatların birinci üç sırasında da 62 bin 789 adetle “değer kaybı”, 33 bin 59 adetle “araç hasarları”, 15 bin 983 adetle “hasar+değer kaybı” yer aldı.

– Müracaatların temel münasebeti yüzde 111.6 artışla 102 bin 871’e yükselen “tazminatın ödenmemesi” oldu. “Tazminatın eksik ödenmesi” de yüzde 89.9 artışla 25 bin 798 adede çıktı.

– STK hakemleri ise yüzde 84 artışla 84 bin 547 başvuruyu karara bağladı. Bu kapsamda “başvuruda belirtilen talep”le ilgili “kabul” oranı yüzde 63.1, “kısmen kabul” yüzde 20.2 ve “ret” oranı yüzde 16.6 oldu. Ret oranı 2021’nin birebir çeyreğinde yüzde 21.6 idi.

KREDİ KARTIYLA PRİM TAHSİLATI YÜRÜRLÜKTE

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (TOBB SAİK), zorunluk trafik sigortası kredi kartı ile prim tahsilatı yapılamadığı konusunda acentelerden ağır bir formda bildirim geldiğini açıkladı. Bu kapsamda SEDDK Başkanlığı ile yürütülen görüşmelerin olumlu sonuç verdiğini belirten SAİK, artık kredi kartı ile de prim tahsilatının mümkün hale geldiğini bildirdi. Dün yeni bir dal duyurusu yayımlayan SEDDK da 28 Haziran tarihli dal duyurusunu hatırlatarak sigorta şirketlerinin bu branşta prim ödemeleri için makul bir ödeme aracı kullanımı konusunda zorlama ve kısıtlama yapamayacağını anımsattı.

SEKTÖR ‘PROAKTİF SİGORTACILIK’A HAKİKAT EVRİLECEK

SFS Yazılım ve Danışmanlık’ın “Geleceğin Sigorta Trendleri ve Insuretech” sohbet buluşmalarının birinci konuğu AcnTurk Genel Müdürü Murat Dişçi oldu.

Etkinliğin açılışını yapan SFS Yazılım Genel Müdürü Murat Atıcı, “İnsan odaklılık anahtar kelimemiz” derken Dişçi şuna vurgu yaptı: “Sektör ‘proaktif sigortacılık’a evrilecek. Sigorta şirketleri, geliştirecekleri eser ve hizmetler ile hasarların evvelce tahminleyerek, önlenmesinde müşterilerine takviye vererek sigortalı ve ülke iktisadına değerli katkılar sağlayacak.”

OTONOM OTOBÜS TEKNOLOJİSİNE YATIRIM YAPTILAR

Quick Sigorta’nın, ABD merkezli Türk teknoloji şirketi ADASTEC’in, “Seviye 4 Otonom Araç” projesine yatırım yaptığı açıklandı. Geliştirilen yazılım hala Norveç’in Stavanger kentinde kullanılıyor.

Maher Holding Sigorta Kümesi Lideri Ahmet Yaşar, bu araçların sigortalanmasıyla ilgili şu bilgiyi verdi: “Otobüs üreticisinin eser sorumluluğu, yazılım geliştiricinin eser sorumluluğu ya da alan sağlayıcı operatör belediyenin sorumluluğundan mı bahsetmemiz gerektiğini anlamak için Ar-Ge çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

“KONULARI ORTAK AKILLA ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) yeni lider ve şura üyeleri vazifelerine 18 Temmuz prestijiyle başladı.

SEDDK Lideri Mehmet Akif Eroğlu, yeni periyoda ait şu vurguyu yaptı: “Sigorta ve özel emeklilik bölümleri iktisadın itici güçlerinden biri olarak ülkemizin kalkınmasında kıymetli bir teminat olup, her iki dalımızın sağlıklı bir biçimde büyümesi güçlü Türkiye yolunda büyük kıymet arz ediyor. SEDDK olarak kesimle ilgili tüm bahisleri daha öngörülebilir ve kucaklayıcı bir halde, ortak akılla çözmek ismine tüm paydaşlarla birlikte durmadan çalışacağız.” SEDDK’nin idaresindeki başka isimler şöyle: Davut Menteş (2. başkan), Yusuf Dinç, Mahmut Güngör, Fatih Küçükcan.

SEKTÖRDEN KISA KISA

– Aksigorta’nın, müşterilerinin sıhhat gereksinimlerini karşılamak için 100 bin TL ödenmiş sermaye ve yüzde 100 bağlı paydaşlığı biçiminde Sabancı Ageas Sıhhat Sigorta’yı kurduğu açıklandı. Müsaade ve lisans süreci sürüyor.

– Generali Sigorta’nın, “Benim Kaskom” eserine sahip ve poliçesine “Mini Tamirat ve İkame Araç” yahut “Ekstra Asistans” paketini dahil ettiren sigortalılara yılda iki kere özel sürücü hizmetini fiyatsız sunduğu açıklandı.

– Güney Çelik’in, Chubb Nakliyat Sigortaları Central Region Müdürü olarak atandığı açıklandı. Bu müdürlük Türkiye, İsviçre, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Pakistan, Suudi Arabistan ve Tunus’u kapsıyor.

– Monopoli Sigorta Üst Yöneticisi Erol Esentürk, yeni bilgileri yorumlayarak “Sektöre bütüncül yaklaşabilen ve yenilikçi eserler yaratanlar büyümeyi hızlandıracak. Olumlu tarafta ivme kazanmasını sağlayacak” dedi.

– Neova İştirak Sigorta’nın sigortacılık alanında meslek yapmak isteyen üniversite öğrencilerine yönelik uzun periyotlu staj programı Neova Kampüs’ün, birinci mezunlarını verdiği açıklandı. Bu yıl programı 27 kişi tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.