YKS tercih son gün: YKS tercih sonuçları ne vakit açıklanır?

Öğrencilerin eğitim alacakları üniversiteleri seçtikleri YKS tercihleri için son gün geldi. YKS tercih süreçleri gün sonuna dek https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecek. YKS tercih sonuçları için tarih açıklanmadı lakin kayıt süreçleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacak olmasından ötürü sonuçların Ağustos ayının 2. ya da 3. haftasında açıklanması bekleniyor.

YKS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürerken, süreçlerini şimdi tamamlamayan adayların mühleti 5 Ağustos’ta sona eriyor. Tercih süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte, üniversite YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih beklenecek.

YKS TERCİH EKRANI ÖSYM AİS

YKS TERCİHLERİ NE VAKİT?

2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM tarafından yayımlanacak. 2022-YKS tercih süreçleri 27 Temmuz 2022 tarihinde başladı. Adaylar tercihlerini 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri ortasında osym.gov.tr adresinden yapacak.

YKS TERCİH SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANIR?

YKS tercih sonuçları için şimdi ÖSYM tarafından tarih verilmedi fakat YKS tercih süreçlerinin 5 Ağustos’ta sona erecek olmasının akabinde erişime açılabilecek. Kılavuzda yer alan bilgilere nazaran üniversite kayıtları” 22-26 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacak. Bu tarihler baz alındığında sonuçların Ağustos ayının 2. ya da 3. haftasında açıklanması bekleniyor.

YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar YKS tercihlerini, kılavuzda yer alan kurallara nazaran ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr adresinden ya da ÖSYM Aday Süreçleri taşınabilir uygulamasından T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle yapacak.

Başvuru merkezlerinden tercih süreci yapılmayacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen yahut elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Adaylar, erişime açılacak olan 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek.

UZMANINDAN YKS TERCİH TAVSİYESİ

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (2022-YKS) tercih süreçleri 27 Temmuz’da başlıyor. 5 Ağustos’a kadar sürecek olan tercihlerle ilgili merak edilenler hakkında Tercih Uzmanı Ergin Sarar açıklamalarda bulundu.

“2022 YKS imtihanı sonucunda öğrencilerin ellerindeki puana nazaran muvaffakiyet sıraları geçen yıla nazaran daha düşük” diyen Sarar, “Yapılan imtihanın zorluğu ve kolaylığı, puan çeşidini oluşturan testlerin seçiciliği, standart sapma, imtihan müddetinin uzaması ya da kısalması üzere durumlar imtihan muvaffakiyetini etkiliyor. YKS bir sıralama imtihanı olduğundan hem önlisans hem de lisans programları tercihlerinde muvaffakiyet sıralamasına nazaran tercih yapılmalı” sözlerini kullandı.

YKS’de baraj puanlarının kaldırılmasının çok daha fazla sayıda öğrencinin imtihana girmesine yol açtığını tabir eden Tercih Uzmanı Ergin Sarar, “2022 öncesi Türkiye’de 2 çeşit baraj uygulanıyordu. Birincisi öğretmenlik, mühendislik, mimarlık, tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk üzere kısımlarda uygulanan kısım muvaffakiyet sırası barajları. Kontenjanları 160 bine ulaşan bu kısımların muvaffakiyet sırası barajlarında bir değişiklik yok. Kısım bazlı barajlar devam ediyor ve bu kısımları tercih edecek öğrencilerin tercihlerinin tarafını değiştirecek bir durum kelam konusu değil. Kaldırılan 150 ve 180 barajı ise muvaffakiyet sırası olarak daha gerilerdeki öğrencileri ilgilendiren bir durum. YKS bir sıralama imtihanı. Bunu bir tren vagonu olarak düşünürsek öndeki vagonlarda bir değişiklik yok. Tercih yapabilme barajının kalkmasıyla gerideki vagonlara yenileri eklendi lakin bu öndeki öğrencileri etkileyecek bir durum değil” diye konuştu.

“YKS BİR SIRALAMA SINAVI”

“Yapılan imtihanın zorluğu ve kolaylığı, puan çeşidini oluşturan testlerin seçiciliği, standart sapma, imtihan müddetinin uzaması ya da kısalması üzere durumlar imtihan muvaffakiyetini etkiliyor” diye konuşan Doğuş Üniversitesi tercih Uzmanı Ergin Sarar, “Bu yıl TYT imtihan müddetinin 30 dakika daha fazla olması, 2021 imtihanına nazaran 2022 imtihanının daha kolay olması ve bilhassa matematik testinde ortalamaların yükselmiş olması üzere nedenler öğrencilerin daha yüksek puanlar elde etmelerine yol açtı. Lakin bu yıl daha yüksek puanlar daha yeterli muvaffakiyet sıralamaları getirmedi. Bu durum YKS’nin bir sıralama imtihanı olması ve her yılın şartlarının birbirinden farklı olmasıyla bağlı. YKS bir sıralama imtihanı olduğundan hem önlisans hem de lisans programları tercihlerinde muvaffakiyet sıralamasına nazaran tercihleri gerçekleştiriyoruz. Puanların değişkenliğinin daha fazla olmasından ötürü ÖSYM’de tıp, hukuk üzere kimi kısımlara puan barajı değil muvaffakiyet sırası barajı koyuyor. Örneğin tıp kısmına 450 ve üstü sayısal puana sahip aday başvurabilir biçiminde değil de 50 bin ve evvelki sıralamaya sahip adaylar başvurabilir kuralını koyuyor” dedi.

Tercihlerinde adayların dikkat etmeleri gereken bahisler hakkında konuşan Sarar, şu tabirleri kullandı:

“Tercih yapılırken adaylar kendi ilgi ve yetenekleri, özellikleriyle tercih yapacakları kısımlar ortasında bağ kurmalı. Bunun yanında kendilerini geliştirebilecekleri kent ve üniversiteleri tercih etmeye ihtimam göstermeli. Üniversiteyi ve kısmı tercih ederken, üniversitenin kısmın açılma yılı, mezun verme durumu, kısımda hoca sayısı, kısım akreditasyonunun olup olmaması üzere temel özelliklere bakılmalı. Üniversitenin öğrenciye sunduğu ÇAP, yurtdışı Erasmus ilişkileri ve araştırma imkânlarının yanında yemek, ulaşım üzere öbür faktörleri de göz önünde tutmalı. Tercihleri yaparken üniversiteleri ziyaret etme ve hocalarla tanışmanın yanında tercih danışmanlarından yardım almak bu yıl için çok kıymetli. Tercihleri sıralarken makul bir oranda muvaffakiyet sıralamasının önünden yazdıktan sonra onun iki katı kadar art sıralardan da yazmalı. Örneğin 100 bindeki bir öğrenci 60 binden tercihlerini sıralarken önden yazdığının iki katı kadar geriye gitmeli yani 180 bin – 200 binlere kadar geriye yaslanmalı. Bu yıl bilhassa eşit yüklü puan tipi tercihlerinde 200 binlere kadar daha dikkatli olunmalı ve daha geniş aralıktan tercih yapılmalı. Tercihleri yaparken elbette 24 tercihin hepsini doldurmak mecburiliği yok lakin olabildiğince fazla tercihte bulunmak yerleşme talihimizi artırabilir. Bilhassa TYT imtihanında 1 milyondan sonraki öğrenciler ve AYT imtihanında 400 – 500 binlerden daha geride muvaffakiyet sırasına sahip öğrencilerin olabildiğince geniş aralıktan ve daha fazla sayıda tercihte bulunmaları yerleşme bahtlarını artıracaktır. Lakin adayın pek istemediği kısmı tercih listesine yazması, kısmı kazandığında mutsuzluğa yol açması yanında gelecek yıl okul muvaffakiyet puanında kırılmaya da yol açacağından tercih listesi dikkatli hazırlamak değerlidir. Aday tercih listesinde yer verdiği en son kısmı de kazandığında dahi kaydını yapıp istekli olacağı kısımlara yer vermesi isabetli olacaktır.” İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.