Zelenskiy: Savaşın sorumlusu Rusya

Avrupalı başkanlar, Slovenya’nın konut sahipliğinde düzenlenen 17. Bled Stratejik Forumu kapsamındaki “Gücün hakimiyeti mi kuralların gücü mü?” bahisli panelde bir ortaya geldi.

Forum çerçevesinde düzenlenen Önderler Paneli’ne, Slovenya Başbakanı Robert Golob, İzlanda Cumhurbaşkanı Gudni Th. Johannesson, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama katılırken, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy de görüntü konferansla iştirak etti.

Zelenskiy, 24 Şubat’ta Rusya’nın başlattığı savaşın ülkesinde yol açtığı trajik sonuçlara değinerek, Moskova’nın Ukrayna’ya ilişkin ne varsa yok etmeye çalıştığını kaydetti.

Rusya’nın Ukraynalı çocukları ailelerinden ayırdığını ve kamplara götürdüğünü tabir eden Zelenskiy, kelam konusu kamplarda vatandaşlarının makûs muameleye tabi tutulduğunu lisana getirdi.

Zelenskiy, ülkesindeki savaşa makul formda karışmış çok sayıda kişinin Rus pasaportuyla Avrupa ülkelerine seyahat ettiğini, bu “kişilerin eline Ukrayna halkının kanının bulaştığını”, buna müsaade verilmemesi gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Baltık ülkelerinden Kazakistan’a bütün bölgeyi tehdit ettiğini ileri süren Zelenskiy, Moskova idaresinin savaşı sürdürdüğü sürece bütün ilgilerine yönelik ambargo uygulanması gerektiğini savundu.

Silah ve mühimmat desteği

Zelenskiy, Avrupa’nın tamamında istikrarının koruma edilmesi ve gelecek kuşakların özgürlüğü için çabucak harekete geçilmesi gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:
“Bu da çok özel şeyler manasına geliyor, bu savaşın uzun sürmemesi ve zaferin bir an evvel elde edilmesi için silah ve mühimmat ile Ukrayna’ya kâfi savunma takviyesi verilmesi gerekiyor. Rusya’ya yönelik gerekli yaptırımlarla bu ülkenin oluşturduğu liderlik illüzyonunun yok edilerek, özgür dünyaya karşı koyamayacaklarının gösterilmesi gerekiyor. Rusya’nın bilhassa bu cins kriz devirlerinde başvurduğu, bir silah olarak kullandığı hibrit taarruzlara karşı Avrupa’nın kendisini, halklarını, pazarlarını daha aktif bir biçimde muhafazası gerekiyor.”

“Enerji krizi Rusya’nın oluşturduğu yapay algı”

Rusya’nın saldırganlığı karşısında Balkanlar’dan Baltık ülkelerine kadar Avrupa’nın istikrarı için iş birliği ve dayanışmanın derinleştirilerek sürdürülmesi davetinde bulunan Zelenskiy, “savaş nedeniyle güç krizi yaşandığı, doğal gaz fiyatlarının arttığı, kıtlık yaşanacağı üzere yapay algıların Rusya tarafından ortaya atıldığını” ileri sürdü.

Zelenskiy, Moskova’nın kendi emellerine ulaşmak için bu yollara başvurduğunu belirterek, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakıyla başlayıp savaşa kadarki süreçte daima Moskova’ya karşı makul tavır sergilenmesi ve diyaloğun sürdürülmesinin kendilerine telkin edildiğini söyledi. Fakat gelinen noktada sayısız Ukraynalının katledildiğini, azaplara tabi tutulduğunu söz eden Zelenskiy, bu bireylerin ülkelerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

“Bu, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşıdır”

“Ukrayna’daki savaş Rusya’nın mı yoksa Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in mi?” sorusunu yanıtlayan Zelenskiy, “Bu yüzde yüz Rusya’nın savaşı, zira bu kişiyi (Putin) onlar seçtiler. Toplumsal medyada ya da sokaklarda savaşa karşı olan çok az insanı görüyoruz. Rusya’da ya da farklı ülkelerde insanların korktuğunu biliyoruz. Fakat Rusya’dan bu rejime ve bu duruma karşı bir ses duyamıyor ve göremiyoruz. Bu nedenle bu Rusya’nın Ukrayna’daki savaşıdır.” dedi.

Rus vatandaşlarının Avrupa’ya seyahatinin yasaklanması

Zelenskiy, Rus vatandaşlarının Avrupa’da seyahatinin yasaklanması konusuna da değinerek, bu ülkeden siyasi nedenlerden ya da Ukrayna’daki savaşa karşı oluğu için ayrılmak isteyen yahut dünya barışına katkı sağlamak gayesiyle ülkesini terk etmek zorunda kalan şahısların seyahatlerinin engellenmemesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna’daki savaşa karşı olmayan şahısların turizm, eğitim, ticaret üzere nedenlerle Avrupa’ya seyahat etmesinin gerçek olmadığını kaydeden Zelenskiy, Rusya’nın müzakerelere açık olduğu tarafındaki açıklamalarının da “yalan” olduğunu ileri sürdü.

“Rusya müzakere istemiyor”

Zelenskiy ,”Müzakerelere hazır değiller ve bu türlü bir istekleri de yok. Onlar için müzakereler, Donbas ve Kırım’ı Rus toprağı olarak tanımamız üzere bir dizi ültimatom manasına geliyor.” sözünü kullandı.
Rusya’nın tez ettiği kadar güçlü olmadığını, savaş meydanında bunun görüldüğünü belirten Zelenskiy, “Biz şimdi savaşa başlamadık, kendi toprağımızı koruyoruz, toprak bütünlüğümüzü sağlamaya çalışıyoruz ve bunu da başaracağız.” görüşünü paylaştı.

Avrupalı önderlerden Zelenskiy’e övgü

Ev sahibi Slovenya’nın Başbakanı Golob, Ukrayna’da yaşananların giderek makûs hale geldiğini belirterek, Zelenskiy’den dinlediklerinin deneyim edinmek ismine değerli olduğunu kaydetti.

Enerji güvenliğine dikkati çeken Golob, “Avrupa’nın, Rusya’dan gaz almadan da hayatta kalabileceğini düşünüyorum ancak bu yol çok da ucuz olmayacak. Bu kış, hayatta kalabilmek ismine, gaz dışında birçok şeyi yakmak zorunda kalacağız.” dedi.

İzlanda Cumhurbaşkanı Johannesson, dünyanın güçlü önderlere gereksinim duyduğunu kaydederek, Zelenskiy’nin çok güçlü bir insan ve önder olduğunu söyledi. Johannesson, İzlanda’nın bir ada ülkesi olduğunu, karadan irtibatlı bir komşusu olmamasına karşın Rusya-Ukrayna savaşının “tüm dünya gibi” ülkesi için de risk oluşturabileceğini belirtti.

Öte yandan Ukrayna’ya geçen aylarda bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Hırvat başkan Plenkovic ise Zelenskiy’nin vazifesini çok âlâ yerine getirdiğini söz etti.

Ülkesinin Ukrayna’ya takviye vermeye devam edeceğini belirten Plenkovic, “Ukrayna’nın memleketler arası alanda sahip olduğu takviye, imkanlarımız ölçüsünde, hepimizin Ukrayna’nın gerisinde duracağımızın garantisidir. (Ukraynalılar) Topraklarını ve insanlarını korumalılar.” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.