Ziraî toprakların endüstriye fiyatsız verilmesini savunan iktidar durmuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “millet bahçeleri” projesi hala tartışılırken, 21 Kasım 2021’de “millet ormanları” kurulması yetkisinin Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) verildiği duyuruldu. 28 Mayıs’ta da “orman parkları” için yönetmelik çıkarıldı.

Bu iki gelişmeyi Cumhuriyet’e kıymetlendiren Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış, millet ormanlarının, millet bahçelerinin benzeri olduğunu belirterek, “Millet bahçeleri büsbütün yapılaştırılmış, estetikle ve park anlayışıyla ilgisi olmayan, bir sürü nesnenin yığıldığı alanlar. Bu yetmemiş olmalı ki OGM, bölge müdürlüklerine talimat gönderildi; ‘her vilayette bir tane mevcut mesire yerini millet ormanına çevireceksiniz’ denildi. Orman zati milletin, halk zati ormanlardan yararlanıyor” dedi.

‘İŞLETME OLACAK’

Söz konusu millet ormanlarında “tanıtım ünitesi, bisiklet parkuru, yürüyüş ve koşu parkuru, spor alanları, pergola, oturma kümeleri, kamelya, otopark, yöresel eserler satış ünitesi, büfe ve gibisi birçok yerin bulunucağının” altını çizen Atmış, “‘Ve benzeri’ ne manaya geliyor? Yani her şeyi yapabilirsiniz. O denli bir geniş kullanım. Var olan ormanları bu tıp küçük, orta ölçekli işletmecilere ‘millet ormanı’ olarak verip, işlettirecekler” sözlerini kullandı. Orman parkları yönetmeliğine de dikkat çeken Atmış, asıl hedefin ‘ormanlar işletmeciye nasıl verilecek?’ derdi olduğunu kaydetti. Atmış, orman parklarının başka projelerden farkının, konaklama imkanının verilecek olması olduğuna işaret ederek, “Orman parklarına çadırlar, karavanların yanı sıra lüks çadır, bungalov inşa edilebiliyor. Birçok tesisin önü açılıyor” dedi. 

EKOSİSTEM BOZULUYOR

Buralarda bodrum ve çatı da dahil olmak üzere üç buçuk katlık tesisler de yapılabileceğini aktaran Atmış, şunları kaydetti:

“Tesisler, ormanın betonlaştırılması, yapılaştırılması yani ekosisteminin bozulmasının mümkün hale getirilmesidir. Halka yeni bir hizmet sunmaktan öte işletmecilere ormanlardan yeni bir rant sağlanmasının önü açılmış oluyor.

Orman alanlarının biraz daha yapılaştığını göreceğiz. İşletmecilerin kârlarını artırmak için lokanta, düğün salonu üzere çeşitli tesisler kurduklarını göreceğiz. Daha evvel insan istilasına uğramamış orman alanları da bu formda birilerinin eline geçecek ve orayı artık orman yönetimi değil işletmeci yönetecek.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.