Arçelik’in CEO’su Hakan Bulgurlu, Antartika’nın dondurucu dağı Vinson’a tırmanıyor

Toygun ATİLLA

45 BİN ÇALIŞAN, 12 MARKA, 3 FARKLI ÜLKE

Profesyonel yöneticiler arasında en zorlu görevlerden biri Arçelik gibi bir dünya markasını yönetmek olmalı.

Hindistan’dan Pakistan’a, Güney Afrika’dan Romanya’ya dünyanın farklı coğrafyalarında binlerce insanın olduğu markaları yönetiyorsunuz, her yıl milyonlarca eve giriyorsunuz.

Tamı tamına 45 bin çalışan, aralarında Beko, Grundig, Blomberg, Altus, Dawlance’ında olduğu 12 marka, 3 farklı kıtada 9 ülkede 30 üretim tesisi…

ZORLUK, REKABETTE GİZLİ

Koç Holding’in amiral gemisi Arçelik’in CEO’su Hakan Bulgurlu’nun üstlendiği zorluk, rekabette de gizli. Dünyaca ünlü markalarla aynı sektörü paylaşmak.

Ancak,

Hakan Bulgurlu için zorluğun sınırı yok…

Daha önce dünyanın zirvesi Everest’e tırmanan Bulgurlu, şimdilerde yeryüzünün en zorlu noktalarından birine ulaşmak istiyor. Antartika’daki Vinson Dağı. 20 Kasım’da X hesabında (Twitter) Hakan Bulgurlu sessiz sedasız bu zor yolculuğu duyurmuştu aslında.

Instagram hesabında da birkaç gündür bu yolcuğunun detaylarını takipçileriyle paylaşıyor. Son 24 saatlik hikayelerinde zorlu yolculuğun resimlerini takipçilerine sunmuş. Hava sıcaklığının eksi 20’lere yaklaştığı zorlu yolculukta henüz tırmanış süreci başlamamış. Zaten bu zorlu yolculuk ortalama 3 hafta sürüyor.

EVEREST’E 10 BİN, VİNSON’A 1400 KİŞİ TIRMANABİLDİ

Kamp fotoğraflarında Vinson Dağı’nın ürpertici noktaları insanı gerçekten korkutacak türden. Dünyanın en güzel manzaralarından biri olan Buzul Çağı’nı hissettiren Vinson Masifi olarak anılan bölgedeki zirve tamamen buzla örtülü.

1958 yılında keşfedilen zirveye bugüne kadar sadece 1400 kişi ulaşabilmiş. Dünyanın en yüksek noktası olan 8.848 metrelik Everest’e tırmananların toplam sayısı ise 10 binin üzerinde. Vinson her ne kadar 4.892 metre yani Everest’in neredeyse yarısı kadar olsa da zorluk liginde birbirlerine rakipler. Everest ve Vinson, dünyanın en zorlu 10 tırmanma noktasından biri. İnternette yaptığım kısa bir araştırmada Vinson’u diğerlerinden ayıran özelliklerden bahsedelim.

SOĞUK VE SERT RÜZGARLARIYLA MEŞHUR

Hava durumu buradaki en büyük tehdit. Saatte 80 kilometreye ulaşan sert ve soğuk rüzgarlar hayati öneme sahip. Acil bir durumda uygun bir hastaneye ulaşmanın haftalar sürebileceği yazılıyor.

“BEN İZLERKEN DONDUM”

Sizlere önerim; sosyal medya hesabından Hakan Bulgurlu’ya takip etmeniz ve bu zorlu yolculuğu birlikte yaşamanız. Zaten yorum yazanların bir kısmı, “Ben izlerken dondum” diye yazmış.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu’ya başarılı tırmanışlar dileriz. Sınırlarını zorlamayı, Arçelik gibi bir Türk markasının çevreye olan duyarlılığını başarılı şekilde anlatan bu videoları izlemeyi unutmayın derim.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir