Balıkesir’de tüyler ürperten hayat hikayesi: 44 yıl sonra aynı gün bir kez daha hayatını kaybetti

İHA

Balıkesir’in Bigadiç ilçesine bağlı Adalı köyünde yaşayan ve hikayesi ile şaşkınlık uyandıran Mustafa Yılmaz (71), 1979 yılında Adalı’dan 25 kilometre uzakta bulunan Kadıköy’e yürüyerek geldi ve yöre sakinlerinin verdiği yemekleri yedikten sonra Adalı’ya geri dönmek için gitmek istedi.

Keçideresi denilen ormanlık alanda bir ceset bulunması sonrasında olay yerine giden savcı, teşhis için köyden korucu ve ormancıları çağırdı.

Hikayesiyle şaşkına çevirdi

Köylüler, cenazenin Mustafa Yılmaz’a ait olduğunu teşhis etti.

İddiaya göre, 1979 yılında otopsisi yapılan Mustafa Yılmaz, 3 yıl sonra tekrar bölgede görüldü.

Hiçbir açıklama yapmayan Yılmaz’ın, o tarihten sonra genellikle oruç tuttuğu iddia ediliyor.

Kimlik seferberliği

Mustafa Yılmaz’ın hayat hikayesinde bir dönem kimlik problemi yaşandı. 1979’da vefat ettiği ve ölüm raporu düzenlenip defni yapıldığı için nüfus kayıtlarından düşen Mustafa Yılmaz, birkaç yıl sonra doktora gittiğinde hastane kayıtlarında ‘ölü’ olarak gözüktüğü için sigortadan faydalanamadı.

Yöre sakinleri sesini duyurmak için ünlü şarkıcı Seda Sayan’a ulaşınca, o dönem sabah programı yapan Seda Sayan ise Mustafa Yılmaz’ın hikayesini kendi programı ile gündeme getirerek, yeniden kimlik çıkartılması için yardımcı oldu.

‘Genelde oruçluydu’

1979 yılından sonra genelde oruçlu olduğu söylenen Mustafa Yılmaz’ın çevresindeki vatandaşlar, merhum Yılmaz’ın genelde gece 1 bardak su içtiğini ve oruç tuttuğunu, iftar saatinde ise bulduğu yiyeceklerle ya da çevreden vatandaşların verdiği yemeklerle orucunu açtığını ifade etti.

Son yolculuğuna uğurlandı

İlginç bir hayat süren Mustafa Yılmaz, geçirdiği kalp krizi sonrası vefat etti. 20 Şubat’ta Adalı köyünde kılınan namazı sonrası Adalı Mezarlığı’na defnedilen Yılmaz’ın cenazesine katılım yoğun oldu.

Belediye Başkan Adayı Mustafa Göksel’in de katıldığı cenaze töreni sonrasında vatandaşlar, Mustafa Dedelerini son yolculuğuna uğurladı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx