Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarından Kalp Sağlığınız İçin 9 Tavsiye

Kalp hayati önemi en yüksek olan organlarımızdan birisi ve sağlığına dikkat etmemiz de çok önemli. Kalp sağlığı için yapabileceğiniz çok şey var. Biz de dünyanın en uzun yaşayan insanlarının tavsiye verdiği bu derlemeyi sizin için paylaştık?

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/health/24439…

Loma Linda, California’da bulunan, insanların genellikle 100 yaşına kadar yaşadığı bir yer ve dünyanın beş Mavi Bölgesinden birisidir.

İngiliz Kalp Vakfı’na göre kalp ve dolaşım hastalıkları Birleşik Krallık’ta yılda 160 binden fazla ölüme neden olmakta. Bu da tüm ölümlerin dörtte birine tekabül ediyor.

Ancak Loma Linda sakinleri diğer Kaliforniyalılara göre ortalama dört ila on yıl daha fazla yaşamakta ve bu yılların çoğunu hastalıksız geçirmektedir.

Kalp hastalığı ve diyabet oranları ABD’nin diğer bölgelerinden çok daha düşüktür.

Bölge sakinleri genetik açıdan şanslı gibi görünse de, dünyanın dört bir yanındaki uzun yaşayan popülasyonları inceledikten sonra Mavi Bölgeler kavramına öncülük eden yazar Dan Buettner, bunun beslenme ve yaşam tarzlarıyla ilgili olduğunu düşünüyor.

Loma Lindalıların günlük rutini farkında olmadan dolaşımı iyileştirmeye ve iltihabı azaltmaya odaklanıyor gibi görünüyor. Bu, vücudunuzun enfeksiyona veya zararlı maddelere karşı verdiği doğal tepkidir.

Ancak sağlık uzmanları kronik inflamasyonun sağlığınız için zararlı olabileceğini söylüyor. Harvard Health, bunun arterlerde yağlı madde birikiminin, kalp krizlerinin ve felçlerin başlıca nedeni olabileceğini bile söylüyor.

İşte Mavi Bölge sakinlerinin tavsiyeleri?

1. Loma Linda aslında çoğu et yemeyen Yedinci Gün Adventist Hristiyanlarından oluşan büyük bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır. Yiyenler bile haftada sadece birkaç porsiyon yiyor.

Loma Linda Üniversitesi’nden kardiyolog Gary Fraser, ‘Genel olarak, haftada sadece üç porsiyon kümes hayvanı ve kırmızı et yiyorlar,’ diyor. Adventistlerin et ve süt ürünleri tüketmemeleri uzun ömürlü olmalarının anahtarlarından biri. Gary’nin tavsiyesi, biraz et ve peynirin tadını çıkarmaya devam ederken ‘veganlığa yönelmek’.

2. Kalp için sağlıklı yağlar tüketin!

Heart UK’ye göre, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar yemekten sonra kanınıza karışan yağ miktarını azaltabilir, atardamarlarınızda plak oluşumunu yavaşlatabilir ve kan basıncını ve dolaşımını iyileştirebilir.

Gary, fındık sağlıklı yağlar açısından zengin olduğu için her sabah mısır gevreğine ceviz eklemeyi sevdiğini söyledi.

Sağlıklı yağları, somon dahil yağlı balıklar, keten, chia, balkabağı ve kenevir gibi tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler ve yulafta da bulabilirsiniz.

3. Sosyal çevrenizle bağlantıda kalmak ve diğer insanlarla etkileşim ve paylaşım içinde olmak, bedensel iltihaplanmaya neden olan önemli bir faktör olan stresi azaltmanın anahtarı olabilir.

Bu özellikle insanlar yaşlandıkça ve yalnızlık döngüsüne girmek kolaylaştıkça daha da önem kazanıyor. Loma Linda Üniversitesi’nde laboratuvar bilimcisi ve rejeneratif tıp bölüm başkanı olan Dr. David Baylink Insider’a şunları söyledi ‘Daha uzun yaşamaktan en iyi şekilde yararlanmak için toplumdan bir tür olumlu geri bildirim almanız gerekir.’

4. Hepimiz taze meyve ve sebze tüketmenin sağlıklı olmanın anahtarı olduğunu biliyoruz. Ancak haftalık olarak yeterince tüketmediğinizi düşünüyorsanız, bunun aslında yiyecek alışverişi yapma şeklinizle çok ilgisi olabilir.

Beslenme uzmanı Kim Schweiger, Sun Health’i çikolata, kek, gazlı içecekler ve hatta tahıllarda bulunan rafine şekerin ‘vücudunuzun her parçası için kötü olduğu ve tüm kronik hastalıklarla bağlantılı olduğu’ konusunda uyardı.

Loma Linda Üniversitesi yemek hizmetleri müdürü Greg Sullivan, sağlıklı beslenmenin anahtarının, gıda alışverişinizden önce haftanız için bir menü belirlemek olduğunu söyledi.

Haftada bir kez büyük bir alışveriş yapmanızı ve fast food ve şekerli atıştırmalıklara yönelmemeniz için öğünlerinizi gün gün planlamanızı tavsiye etti.

5. Loma Linda’daki Adventistler gazlı içecek, alkol ve hatta kahve gibi her türlü uyarıcı içecekten kaçınma eğilimindedir.

Sigara içmek de uyarıcı kategorisine girmektedir. Bunun yerine, bu Mavi Bölgeliler bol bol su içiyor.

6. Stres vücudunuzda iltihaplanmaya yol açabilir, bu nedenle haftada en az bir gün tamamen dinlenip sıfırlanmak vücudunuzu genç tutmak için çok şey yapabilir.

Adventistler için bu, her Cumartesi kiliseye gitmeyi içerir. Ancak sizin için bu, arkadaşlarınızla buluşmak, yürüyüşe çıkmak, iyi bir kitap okumak, yoga dersi almak veya rahatlatıcı bulduğunuz başka bir aktivite anlamına gelebilir.

7. Birçok Loma Lindalı her gün birkaç dakikasını vücudunu esnetmek için ayırıyor.

Emekli fizikçi ve fizyolog Mailen Kootsey, günde 20 dakika esneme hareketleri yaptığını, ‘ağır bir ağırlık kaldırmadığını ya da gerçekten güçlü bir şey yapmadığını, sadece temel olarak gevşediğini’ söyledi.

8. Dışarıda ve doğada zaman geçirmenin stresi, kaygıyı ve depresyonu dağıttığı ve hatta yalnızlık duygularına yardımcı olabildiği gösterilmiştir.

Bu, Loma Lindalıların her gün uydukları bir ilkedir, çünkü günlerinden zaman ayırıp sahilde, doğada yürüyüşe çıkmakta ya da parkta oyun oynamaktadırlar.

9. Et ve süt ürünlerini diyetinizden çıkarınca yemekler size yavan geliyorsa, aslında cevap vejetaryen yiyeceklerinizi daha iyi baharatlamak olabilir.

Yemek hizmetleri müdürü Greg, sebze yemeklerine nasıl lezzet ve iyi bir ‘ağız hissi’ verileceğini öğrenmek için bir yemek kursuna gitmeyi ya da ipuçları için YouTube ve Instagram’daki şefleri izlemeyi önerdi. Bol miktarda zeytinyağı ve biberiye, yeşil soğan ve jalapeno gibi ot ve baharatların işe yarayabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx