Gürcistan’da iktidarın adayı belli oldu: Yerine eski başbakan geçti

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Gürcü Hayali Partisi’nin 8. Kongresi’nde, partinin 45 yaşındaki genel başkanı İrakli Kobakhidze’nin yeni başbakan adayı olarak gösterilmesi kararı verildi.

AA’nın aktardığına göre Kobakhidze, kongrede kendisine duyduğu güven için partisine teşekkür etti. Gürcistan’da 2016-2019 döneminde parlamento başkanı görevini üstlenen Kobakhidze, hükümetin asıl amacının ülkesinin toprak bütünlüğüne kavuşturulması, halkın yaşam standartlarını ve refahını daha da artırmak olduğunu belirtti.

Kobakhidze, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümet kabinesinde sadece Savunma Bakanı Juanşer Burçuladze’nin değiştirileceğini ve yeni bakan adayının Milletvekilli İrakli Çikova’nın olacağını kaydetti.

BAŞBAKANLIKTAN İSTİFA EDEN GARİBAŞVİLİ, PARTİNİN YENİ BAŞKANI OLDU

Kongrede ayrıca, başbakanlık görevinden istifa eden Garibaşvili, Gürcü Hayali Partisi’nin yeni başkanı olarak seçildi. Gürcü Hayali Partisi’nin başkanlık görevini 2021’den bu yana Kobakhidze sürdürüyordu.

GARİBAŞVİLİ’NİN İSTİFASI

İrakli Garibaşvili 29 Ocak’ta yaptığı açıklamada, görevinden istifa ettiğini bildirmişti. Garibaşvili, yaklaşık 3 yıl önce ikinci kez başbakan olarak göreve başladığını hatırlatarak, bu dönemde etkili çalışmalara imza attıklarını ifade etmişti.

Gürcistan Anayasası’na göre yeni başbakan ve kabinenin adaylarının güvenoyu alması için Parlamento’ya sunulması gerekiyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx