İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Kalıcı Yolu Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kadın veya erkekler için kıl zaman zaman büyük bir sorun haline gelebiliyor. Öncelikli olarak kişisel bakımda büyük bir önemi var. Bunun dışında yaz aylarında, özel günlerde, spor vb. durumlarda kıllarla baş etmenin tek yolu kalıcı lazer epilasyonu olarak görülüyor. Peki lazer epilasyonunun hiç yan etkisi yok mu? Tam anlamıyla tüylerden kurtarıyor mu?

Lazer epilasyonun tercihi gün geçtikçe artıyor. Kıl ve tüylerle savaşması, ağda veya jilete göre daha çok tüyün çıkmasını engellemesi tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden. Bu kadar tercih ediliyor ama fazla göze batmasa da dezavantajları yok değil.

Kalıcı olarak hiçbir zaman yok olmuyor.

Epilasyonun tercih edilmesinin en büyük sebebi kalıcı olarak tüyleri yok etmesi. Elbette epilasyon sayesinde çok uzun süre tüylerin çıkması engelleniyor ama seanslar bittikten belli bir süre sonra  tüyler yeniden uzamaya başlıyor.

Her insanın tüy yapısına göre alınan verim değişebilir.

Yukarda kalıcı olarak tüylerden kurtulmanın zor olduğunu söylemiştik. Lazerin yapısı itibarıyla vücuda verilen radyasyon ışığı kıl köklerini yakıyor veya güçsüzleştiriyor. Bu yakma işlemi ise kişinin tüy yoğunluğu, rengi ve sertliğine göre farklı tepkiler veriyor. İlk defa koyu tüylü olanların işine yarayacak bir durum burada kendisin gösteriyor. Epilasyon için koyu tüyler her zaman daha iyi sonuç veren cinsten. Sarı tüylere oranla makine daha iyi bir şekilde görüp, yakma işlemini gerçekleştiriyor.

Belirli bir zaman geçtikten sonra seansların tekrarlanması gerekiyor.

İlk seanslar sonrası 4-6 haftaya kadar gözle görülür sonuçlar alınıyor. Süreklilik ile birlikte tedavi bitiminde tüylere veda etmiş olunuyor fakat tamamen kurtulduğunuzu düşünmek büyük bir yanılgı. Yaşamınıza tüysüz devam etmek istiyorsanız seanslarınızı 6 ayda veya yılda bir tekrarlamanız gerekiyor. İnsan vücudu tüylerini yenilemek için  oldukça müsait bir yapıda.

Makinedeki UV ışınları kanser riskinden dolayı yüksek enerjili değildir.

Tüyleri görüp onları yakan lazer makinasının vücuda yansıyan ışınlarıdır. Bunlar UV ışınları olarak da bilinir. UV ışınları, kansere yol açmaması için yüksek enerjili radyasyon yaymamaktadır. Aksi halde vücuda yüksek enerjili radyasyon nüfus ettiğinde cilt kanserine sebep olabilir.

Lazerin yarattığı acı kişiden kişiye değişir.

Tıpkı kıl köklerinin yapısının kişiden kişiye değiştiği gibi acı eşiği de değişiklik göstermektedir. Yakma hissinden dolayı kimisi için acı verici olabilirken kimisi için hissedilmeyecek bir iğne batması gibidir. Gelişen teknoloji ile birlikte soğuk hava üflenmesi sayesinde acı hissi git gide azalmıştır.

Cildinizi doktorunuza kontrol ettirmeden lazere başlamayın.

Yazımızın her yerinde kişiden kişiye değişiklik gösterir açıklamasını sürekli vurguladık. İnsan işin içinde olunca sonuçlar her olayda değişiklik gösterir. Cilt yapısı da aynı şekilde. Epilasyon tüylerden kurtulmak için son derece sağlıklı bir işlem olsa da bazen vücuda göre değişil reaksiyonlar gösterebilir.

Tedavi sonrası görülen etkiler;

Kızarıklık, tahriş, kaşınma, şişlik gibi etkiler doktor tarafından çeşitli merhemlerle tedavisi sağlanır. Lazere başvuracak kişiler öncelikler vücudunu iyi tanımalı, uzman kişilerden yardım almalı ve lazer sonrası bakımını aksatmamalı.

Cilt enfeksiyonu, yanık ve izler gibi daha ciddi yan etkilerle de karşılaşabilirsiniz.

Lazer ışınları ile vücuttaki kıl kökleri yakılmaktadır. Bu yanma sonucu yakılan yer yara olur ve düzenli bakım yapılmadığında yara enfeksiyon kapabilir. Aynı şekilde eğer donanım açısından uzmanların yer almadığı bir yerde tüylerinizi yakma işlemi yaptırdığınızda yanlış tedavi görebilirsiniz. Bunun sonuncunda da vücudunuzda yaralar ve izler kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir