Kış Hazırlığı İçin Okullara 500 Bin Ton Kömür Dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumlara 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı İçin Isınma Amaçlı Kömür Dağıtımına İlişkin Karar, 8330 sayılı ve 06 Nisan 2024 tarihli Cumhurbaşkanı Kararıyla yürürlüğe girdi. Buna göre 2024-2025 eğitim öğretim yılında, 81 ilde Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı okul ve kurumlara azami 500.000 ton kömür dağıtılacak.

İhtiyaç olursa MEB’in talebi ve Hazine ve Maliye Bakanlığının oluruyla miktar arttırılabilecek. Kömür dağıtımıyla ilgili MEB ile Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) aralarında bir protokol imzalayacaklar.

TKİ söz konusu kömürü kendi üretim yaptığı sahalardan temin edecek ve kömürler TKİ’ye ait akredite laboratuvarlarda analiz edilecek. MEB her ilde iklim şartları ve derslik sayılarına göre il ve ilçelere ne kadar kömür verileceğini belirleyecek. İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri de hangi okula ne kadar kömür ayrılacağını ihtiyaca göre belirleyecekler.

Dağıtılan kömürler teslim edilen okul ya da kurumun ısınma ihtiyacının karşılanması dışında herhangi bir amaçla kullanılamayacak. Kömür dağıtımında vergi ve harçların ödenmesi ile nakliye sorumluluğu TKİ’de olacak ancak teslim noktalarını MEB belirleyecek. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) da TKİ ile yapacağı protokol ile okullar için taşınacak kömürün teslimiyle ilgili öncelik tanıyacak. Okullara dağıtılacak kömürün bedeli, görev bedeli olarak Hazine tarafından TKİ’ye ödenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx