MSB: F-16 tedariki herhangi bir şarta bağlı değil, süreç 26 Ocak’ta başladı; ABD’nin F-35 açıklamaları iyi niyet beyanı

T24 Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) haftalık bilgilendirme toplantısında ABD’den Türkiye’ye F-16 satışı süreci ve Türkiye’nin F-35 programına dahil edilmesi iddialarıyla ilgili açıklamalar yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, F-16 tedariki ve modernizasyonun herhangi bir şarta bağlı olmadığını ve sürecin 26 Ocak’ta başladığını kaydetti. Kaynaklar ABD’nin F-35 konusundaki açıklamalarını ise “iyi niyet beyanı” olarak değerlendirdiklerini açıkladı. 

“F-16 tedariki ve modernizasyonu herhangi bir şarta bağlı değildir”

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından yapılan bilgilendirmenin ardından soru-cevap kısmında, Bakanlık kaynakları, ABD’den talep edilen F-16 Blok-70’lerin son durumuna ilişkin sorular üzerine şu yanıtı verdi: 

“Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda 40 yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatları içeren talebimizin ABD kongresindeki onay süreci 26 Ocak’ta başlamıştır.

Teklif ve kabul mektupları tarafımıza ulaştığında takvim üzerinde çalışmalara başlanacak ve böylece projelerin maliyeti de net olarak ifade edilebilecektir. Talep edilen mühimmat istekleri harekat ihtiyaçları, envanter durumu ve teknik gereklilikler göz önüne alınarak detaylı bir çalışma sonucunda yapılmıştır. Bazı Yunanistan kaynaklı haber sitelerinde iddia edildiğinin aksine F-16 tedariki ve modernizasyonu konusu herhangi bir şarta bağlı değildir”

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden eKathimerini’ye konuşan diplomatik kaynaklar, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Temsilciler Meclisi ve Senato’nun ilgili dört komitesine gönderdiği ve kamuoyuna açıklanmayan gizli bir mektuba göre, Türkiye’nin ABD’den F-16 savaş uçağı satın almasının, bu uçakların sadece NATO ittifakı amaçları doğrultusunda kullanılması ve Yunan adaları üzerinde uçuş yapmaması şartına bağlı olduğunu söylemişti. 

ABD’nin F-35 açıklamaları: İyi niyet beyanı olarak değerlendirmek gerekir

Bakanlık kaynakları ayrıca, ABD tarafından yapılan F-35 ile ilgili son açıklamalara ilişkin, “Bu konu çok konuşuldu, tartışıldı. Her iki ülkenin duruşunda şu an herhangi bir değişiklik yok. ABD tarafından gelen açıklamaları bu aşamada bir iyi niyet beyanı olarak değerlendirmek gerekir. Bu konuda herhangi bir değişiklik veya gelişme olursa bilgilendirme yaparız” değerlendirmesinde bulundu.

TIKLAYIN |

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx